Přeskočit na obsah

Euroregion Labe oslavil 30. výročí na Komaří vížce

  V sobotu 25. června 2022 oslavil Euroregion Elbe/Labe 30. výročí svého založení německo-českým kulturním festivalem na Komáří vížce. Tato lokalita byla záměrně zvolena kvůli svému umístění téměř na hranici a výhledům na téměř celý euroregion.

  Festival byl zahájen již v 9 hodin ráno vysvěcením obnovené kaple v zaniklé obci Přední Cínovec s oltářem Fürstenauské madony. V rámci projektu Euroregionu byly oba tyto objekty oživeny ve 3D s využitím moderních technologií (rozšířené reality). Na místo setkání přišlo v časných ranních hodinách a za deštivého počasí asi 40 lidí, aby si poprvé vyzkoušeli tuto akci. Poté se vydali na pěšky přes bývalý Přední Cínovec na Komáří vížku. Naštěstí byla skupina poutníků ušetřena deště, i když mraky tentokrát visely proklatě nízko.

  Vlastní program začal kolem 11 hodiny. Přítomné hosty přivítali Rüdiger Kubsch, výkonný ředitel Euroregionu za německou stranu, Petr Nedvědický, český spoluprezident, a Manuela Förster jako německá viceprezidentka.

  Na terase restaurace hosty hudebně provázeli Will Eifell z Ústí nad Labem a Ju von Dölzschen z Drážďan. V kapli svatého Wolfganga nabídli Renata Bulvová, Radek Fridrich, Milan Hrabal, Uwe Kolbe a Michael Zschech různé pohledy na svou literární tvorbu. Divadlo Pohadlo zahrálo dětem dvě představení a věnovalo se rukodělným činnostem. Thomas Preibisch pozval k umění bramborového tisku, jehož výtvor následně ozdobí kancelář Euroregionu. Malířka Naďa Hoštová představila malování v plenéru, krajinářští umělci z JT Landartrio vytvořili instalaci u hřbitova.

  V předsálí hotelu Komáří vížka se návštěvníci mohli seznámit se zmizelými místy v pohraničí a ihned se také vydat na pátrání po jejich stopách během komentovaných prohlídek bývalých obcí Habartice (Ebersdorf) a Přední Cínovec (Vorderzinnwald ). Ve štole Starý Martin, kousek pod Komáří vižkou, byly nabídnuty celkem tři komentované prohlídky.

  Bohužel počasí Euroregionu příliš nepřálo. Večer před festivalem a ráno v den festivalu pršelo a slunce se ukázalo až odpoledne. V důsledku toho byl počet hostů, kteří přijeli výhradně na slavnost výročí, mnohem menší, než se očekávalo. Nicméně podle hrubého odhadu se na Komáří vížce během dne sešlo asi 500 lidí.

  Rádi bychom poděkovali všem umělcům, průvodcům exkurzí i panu Stifterovi majiteli Komáří vížky za jejich nasazení a dobrou spolupráci. Akce byla podpořena z Fondu malých projektů Euroregionu Elbe/Labe.

  Zprávu s mnoha fotografiemi najdete zde.

  Štítky: